تمدن پیش‌از تاریخ اصفهان بار دیگر کاوش‌ می‌شود

روستای  کفران

کاوش های باستان شناسی تا کنون در تپه کپنده منجر به کشف سه اسکلت پیش از تاریخ شده است که به صورت “درون مسکونی” تدفین شده اند. این محوطه باستانی دارای فضاهای مسکونی و معماری خشتی ۶ هزار ساله است.

اصفهان(خبرگزاری میراث فرهنگی)میراث استان‌ها _ “تپه کپنده” اصفهان که پیش ‌از این در نخستین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی راز ۶ هزار ساله خود را از سکونت انسان در نزدیکی باتلاق گاو‌خونی فاش کرده بود،‌ برای دومین بار مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار می‌گیرد.

«فریبا سعیدی»،سرپرست هیات باستان‌شناسی تپه کپنده اصفهان دراین‌باره به میراث خبر گفت: «سکونت در نزدیکی رودخانه زاینده رود و باتلاق گاوخونی از جمله برنامه‌های پژوهشی بود که سال گذشته پس‌از مدت‌ها نخستین فصل آن در تپه کپنده پایان یافت.»

کاوش های باستان شناسی تا کنون در تپه کپنده منجر به کشف سه اسکلت پیش از تاریخ که به صورت دورن مسکونی تدفین شده اند انجامیده است. این محوطه باستانی دارای فضاهای مسکونی و معماری خشتی ۶ هزار ساله است.

به اعتقاد باستان‌شناسان این محوطه باستانی احتمالا با جیرفت و شهرسوخته در ارتباط بوده و یکی از محوطه‌های مسکونی اقماری شهرصبا اصفهان محسوب می‌شده است.

سعیدی با بیان‌ این‌که به‌زودی فصل دیگری از کاوش‌های باستان‌شناسی تپه کپنده آغاز می‌شود به میراث خبر گفت: «ماه گذشته یک هیات باستان شناسی از ایتالیا برای مطالعه دوباره سفال‌های مسجدجامع اصفهان به ایران آمد و هفته گذشته نیز کار به پایان رسید اما دو هفته دیگر نیز احتمالا باید میزبان این هیات باشیم .قرار است پس‌از پایان کار هیات، کاوش‌های تپه کپنده آغاز می‌شود.»

هیات باستان‌شناسی هرگز به دلایل امنیتی محل  قرار گرفتن تپه کپنده را اعلام نکرده‌اند اما با این‌حال خطر غارت این محوطه باستانی وجود دارد.

به گفته سعیدی انجام نشدن کاوش‌های باستان‌شناسی منسجم دوره پیش‌از تاریخ اصفهان باعث شده امروز اطلاعات کمی در این باره وجود داشته باشد. به همین دلیل ادامه کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه کپنده باعث می‌شود تا حجم اطلاعات مربوط به پیش‌از تاریخ اصفهان بیشتر شود.

یک دیدگاه برای “تمدن پیش‌از تاریخ اصفهان بار دیگر کاوش‌ می‌شود”

حسن و محمد قديري آبان ۲۷ام, ۱۳۸۹ در ۶:۲۵ ب.ظ

چرا از اثار کپنده حمایت نمی کنید؟

پاسخ دهید

دیدگاه شما


بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب