رویداد ملی کارآفرینی ‘ هم نت روستا ‘ در کفران آغاز شد

82041640-70663019به گزارش ایرنا، این رویداد با هدف راه اندازی کسب و کار با مشارکت روستاییان، محک زدن توانمندی ها و کمک به توسعه پایدار و رشد فراگیر روستا توسط بنیاد نخبگان استان اصفهان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه روستایی ریاست جمهوری به مدت چهار روز تا سوم اردیبهشت برگزار می شود.
هم نت روستا یک رویداد سه مرحله ای شامل شناسایی ظرفیت های مناطق روستایی و جلب مشارکت و توانمندسازی روستاییان، پیش رویداد چند روزه روستایی (بیان فرصت ها، ایده پردازی، آموزش، کارتیمی) بمنظور شکل گیری هسته های کارآفرین زیر نظر سرمایه گذاران و تسهیل گران روستایی و در نهایت رویداد کارآفرینی روستا بمنظور عملیاتی کردن طرح های اجرایی با تأیید دهیاری ها و مشارکت روستاییان مناطق است.


رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در مراسم آغاز بکار این رویداد گفت: در رویداد هم نت روستا بدنبال رسیدن به توسعه پایدار روستاهای کشورمان هستیم.
شقایق حق جو جوانمرد افزود: شرکت کنندگان در این رویداد به روستای ‘ کفران ‘ از توابع بخش بن رود شهرستان اصفهان و همچنین شهرستان سمیرم می روند، در آنجا با فرصت های واقعی مواجه شده و به شناسایی چالش های کارآفرینی در روستا و بهره مندی از ظرفیت های موجود با مشارکت روستاییان می پردازند.
وی ادامه داد: تیم هایی در این رویداد برتر خواهند شد که ایده آنها منجر به توسعه پایدار در روستا شود.
وی با بیان اینکه برای برگزاری این رویداد، مدل های جهانی توسعه روستاها بررسی شد اظهار کرد: توسعه زمانی اتفاق می افتد که در مرحله اول خود روستاییان این امر را بخواهند که برای این منظور باید آنها را توانمند کرد.
رئیس بنیاد نخبگان اصفهان گفت: ما در سال های گذشته بیشتر سعی کردیم که روستاها را شبیه شهرها کنیم که این امر باعث ایجاد چالش های زیادی شده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: امروزه جامعه روستایی کشورمان با مشکل های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مواجه است که باید بدنبال راه حلی برای آنها باشیم.
محمد حسین عمادی افزود: نظام آموزش عالی کشورمان خود را برای حل این مشکل ها آماده نکرده است و ما با هزاران دانش آموخته بیکار مانند ۴۰ هزار دانش آموخته جویای کار رشته کشاورزی مواجه هستیم.
وی با تاکید بر اینکه دانش آموختگان دانشگاه های کشور می توانند با هدف حل مشکل روستاها برای خود و روستاییان فرصت شغلی ایجاد کنند گفت: تا کنون توسعه روستاها مبتنی بر توسعه عمرانی و کمی و ایجاد زیرساخت ها مانند برق و گاز و همسان سازی آنها با شهرها بوده است در حالیکه باید به فرصت های کارآفرینی توجه شود.
این مشاور سازمان های بین المللی در زمینه توسعه یکپارچه روستاها افزود: حدود ۲۱ میلیون نفر از جمعیت کشورمان در روستاها زندگی می کنند و حفظ منابع طبیعی و تولید دامی و زراعی ما به آنها وابسته است لذا باید اقبال و توجه بیشتری به موضوع توسعه پایدار روستایی شود.
عمادی تفاوت درآمد بین جامعه شهری و روستایی، پیچیده بودن شرایط روستاها، فقدان آمار و اطلاعات دقیق از روستاها و سهل و ساده انگاری درباره روستاها را از معضل های موجود در راه توسعه پایدار روستاها خواند.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر با کاهش مداوم جمعیت روستاها مواجه بودیم بطوریکه نسبت جمعیت روستایی به شهری به ۲۸ به ۷۲ در سال ۱۳۹۰ رسیده در حالیکه این نسبت در سال ۱۳۳۵ معادل ۶۸ به ۳۲ بود.
به گفته وی هیچیک از کشورهای منطقه چنین ضریب سریع جابجایی نداشته اند.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه روستایی، راهبرد همه جانبه در چارچوب توسعه ملی بمنظور بهبود متوازن وضعیت جوامع روستایی از طریق توانمند کردن مردم برای تامین نیازهای اولیه و تضمین مدیریت پایدار و منابع است.
وی عناصر اصلی توسعه روستایی را افزایش بهره روی و رقابت پذیری در بخش کشاورزی، افزایش سهم اقتصادی فعالیت های غیر کشاورزی، بهبود رفاه اجتماعی و مدیریت ریسک و آسیب پذیری عنوان و اظهار کرد: در توسعه پایدار روستاها باید بدنبال تقویت مدیریت پایدار منابع طبیعی نیز باشیم.
عمادی همچنین سه اقدام و عمل برای توسعه پایدار روستاها را کارآفرینی در سطح محلی و روستایی ( تعیین نیاز و اولویت)، کارآفرینی در سطح منطقه و استان ( هماهنگ کننده اجرا) و کارآفرینی در سطح ملی ( انسجام دهنده طرح و برنامه) عنوان کرد.
رویداد کارآفرینی هم نت روستا تا سوم اردیبهشت در اصفهان برگزار و در روز پایانی از تیم های برتر ارائه کننده ایده های کارآفرینانه در روستاها تجلیل می شود.
نخستین رویداد کارآفرینی هم نت، مرداد ۹۴ با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد نخبگان و اتاق بازرگانی اصفهان در شهر اصفهان برگزار شد.
تاکنون رویداد هم نت در زمینه های دیگر مانند سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در اصفهان برگزار شده است.

پاسخ دهید

دیدگاه شما


بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب