بازگشت فلامینگوها به تالاب گاوخونی

talab1

پس از چند سال حدود ۱۰۰ فلامینگو به تالاب گاوخونی برگشتند و این به خاطر اقداماتی است که در راستای احیای این تالاب صورت گرفت ازجمله این قدامات میشود به انتقال حجم کمی از آب و پساب اشاره کرد که توانسته جانی دوباره به تالاب ببخشد .
این اتفاق جای بسیار خوشحالی دارد چرا که در سال گذشته تعداد این حیوان انگشت شمار بود و دلیل این موضوع را می شود برنامه ریزی خوب مسئولین دانست در امر جاری کردن حجم کمی از مخلوط آب و پساب .
با توجه به این که با جاری سازی آب کشت شرق اصفهان ، جریان آب به سمت تالاب متوقف می‌شود با قطع آب کشاورزی دوباره اندکی آب و پساب به سمت گاوخونی جریان می‌یابد و از سوی دیگر زه آب زمین‌های کشت شده نیز به سمت تالاب حرکت خواهد کرد.
در حال حاضر ۱۵ درصد حجم آب تالاب گاوخونی افزایش پیدا کرده است و این امر بسیار خوب و میمون میباشد چرا که تالاب در سال های اخیر خشک و فاقد آب بود حال باید منتظر بود و دید که  مصوبات ۹ماده‌ای احیای زاینده رود برای جریان دائمی رودخانه از سرچشمه تا تالاب کی اجرای کامل می شود .
این اتفاق در حالی رخ داد که  در زمستان گذشته بارندگی وضعیت خوبی نداشت به طوری که آمار ها نشان می دهد بارندگی در روز ۲,۵ میلی متر بوده است در حالی که امسال میانگین بارش در کل سال در تمام نقاط کشور ۱۷ میلی متر بوده است .
منبع اصلی آب تالاب بین المللی گاوخونی رودخانه زاینده رود است، اما علاوه بر این سیلاب‌های مناطق اطراف در فصل بارش به سمت آن جاری می‌شود که در بارندگی‌های اخیر از دشت اطراف ایزدخواست حجمی از سیلاب به سمت تالاب آمد .

talab2

پاسخ دهید

دیدگاه شما


بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب