سلام دوباره فلامینگوها به گاوخونی

هنوز چند سالی از خبر ناگوار خداحافظی پرندگان از آسمان اصفهان و تالاب گاوخونی نمی‌گذرد و هنوز یادمان نرفته که خبرهای پی در پی در خصوص تغییر مسیر پرندگان مهاجر به علت خشکی تالاب گاوخونی تیتر رسانه‌ها بود، اما این روزها خبرهای خوشحال کننده ای به گوش می‌رسد، پس از پرواز دسته جمعی کاکایی‌های سر سیاه در زمستان سال گذشته بر روی رودخانه زاینده رود حالا خبر از پرواز دسته جمعی فلامینگوها بر فراز تالاب گاوخونی پس از ده سال شنیده شده است.

اتفاقی که نشان می‌دهد پرندگان بی وفا نیستند و اگر تالاب فقط اندکی آب برای زندگی و کمی نم برای پهلوگیری داشته باشد بازهم فلامینگوها به آن سلام می‌دهند.

کارشناس ارشد محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، در خصوص آخرین وضعیت حضور پرندگان در تالاب گاوخونی اظهار کرد: موضوع ردیابی پرندگان همواره در طبیعت و غریزه آن‌ها وجود دارد و قطعا اینکه امروز پس از مدت‌ها دوباره حضور پرندگان را در تالاب گاوخونی داریم به همین دلیل است.

مریم امیدی به حضور فلامینگوها در تالاب گاوخونی اشاره کرد و افزود: پرندگان سه مدل مهاجرت عبوری، زمستان گذر و جوجه آوری انجام می دهند که به احتمال بسیار زیاد حضور این موقع فلامینگوها در تالاب گاوخونی مهاجرت عبوری است.

وی ادامه داد: فلامینگوها و حضور آن‌ها در تالاب گاوخونی قدمت دیرینه دارد البته در سال‌های خشکی کامل تالاب آن ها به تعداد اندک در دریاچه سد حنا حضور پیدا می‌کردند، اما امروز که بسیاری از زیستگاه‌ها شرایط خود را از دست داده‌اند حضور این تعداد فلامینگو در تالاب اتفاق خوبی است.

امیدی با اشاره به اینکه یک دهه بود که فلامینگوها به علت خشکسالی گاوخونی در آن فرود نمی‌آمدند، اما امروز با توجه به گفته شاهدان محلی چند صد فلامینگو آنجا هستند؛ گفت: گاوخونی یکی از بهترین مکان‌ها برای فلامینگوها است چراکه اولا عمق زیادی ندارد ثانیا ساحل گلی دارد که آن‌ها برای زندگی و استراحت از آن به خوبی استفاده می‌کنند.

وی با ابراز خرسندی از وضعیت خوب تالاب اظهار کرد: در حال حاضر شرایط خوبی برای پرنده‌ها و محیط مناسب برای آن‌ها فراهم آمده است در کنار فلامینگوها مرغابی‌ها و چند گونه کنارآبزی دیگر نیز به تالاب وارد شده‌اند.

کارشناس محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه متاسفانه از سال ۸۵ ورود فلامینگوها و گونه های پرنده به تالاب متوقف شده بود، گفت: به احتمال فراوان فلامینگوهایی که امروز در تالاب فرود آمده‌اند از عرض‌های جنوبی پرواز کرده اند و مدتی خواهند ماند و سپس به سمت عرض‌های شمالی حرکت می‌کنند.

پاسخ دهید

دیدگاه شما


بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب